Kolędowanie — obrzęd ludowy praktykowany przede wszystkim w kulturach rolniczych i pasterskich przez Słowian i Rumunów, polegający na tym, że grupy kolędników odwiedzały poszczególne gospodarstwa z życzeniami pomyślności w nowym roku, za co otrzymywały od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych datków pieniężnych. Terminem kolęda określano dawniej zarówno sam obrzęd (chodzenie po kolędzie), jaki i podarunki składane kolędnikom, a także śpiewane przez nich specjalne pieśni życzące.

— taką definicję kolędowanie podaje nieoceniona "ciocia" Wikipedia. W naszej parafii już od pierwszego dnia świąt do drzwi naszych domów przychodzą kolędnicy. Często są to nasi strażacy, którzy mocnymi głosami głoszą chwałę nowo narodzonego Syna Bożego, ale też większe i mniejsze grupy młodzieżowe i dziecięce, które często w zabawnych przebraniach tworzą klimat tych dni.

Podsumowaniem czasu kolędowania jest tradycyjny śpiew zastępów strażackich, które ubogacają w ten sposób liturgię Mszy świętej. Ostatniej niedzieli zwyczaje i pieśni kolędników przedstawili strażacy z Kędzierzynki.