Parafię w Stadnikach erygowano w 1951 roku. Na jej terenie znajduje się Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów.

Do parafii należą miejscowości:

  • Kędzierzynka
  • Kwapinka
  • Stadniki.

Ważniejsze wydarzenia dotyczące Stadnik i parafii stadnickiej:

  • 22.05.1944 — przeniesienie nowicjuszy do tymczasowego nowicjatu w domu pp. Michalików
  • 19.09.1946 — zezwolenie kurii metropolitalnej w Krakowie na erygowanie domu zakonnego w Stadnikach
  • 02.12.1946 — zezwolenie kurii generalnej zgromadzenia SCJ na utworzenie stałej siedziby nowicjatu w domu pp. Michalików
  • 22.04.1947 — pisemne zezwolenie kurii metropolitalnej w Krakowie na budowę klasztoru i kościoła w Stadnikach. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło jeszcze przed uzyskaniem zezwolenia władz państwowych (10.1947)
  • 14.08.1948 — przeniesienie nowicjatu do nowego budynku
  • 06.02.1951 — erygowanie parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Proboszczem został ks. Czesław Kunda SCJ
  • 31.11.1954 — aneksja klasztoru przez władze komunistyczne i osiedlenie w nim sióstr zakonnych (więcej w artykule tutaj)
  • 12.11.1956 — zwrot skonfiskowanego klasztoru księżom sercanom
  • 1987 — pierwszy numer czasopisma dla chorych Wstań wydawanego przez stadnickie seminarium
  • 02–05.01.1991 — trzecia sesja VII kapituły prowincjalnej
  • 12.1999 — pierwsze spotkanie duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców
  • 14.01.2014 — powstanie fundacji Profeto.pl — sercańskiego sekretariatu na rzecz nowej ewangelizacji.

Trochę więcej historii można też znaleźć tutaj.